Resultat och Bilder GranPrix 09

Håkan Forslund med Scampin Ulrika, blev totalsegrare efter en hård kamp mot Jimmy i Mamba 331.

"Golv" Olle Peetersson segrade i grupp 2

Vinnaren i flerskrovsklassen Jonas Davidsson-Vitell med besättning tar emot de fina prierna från Slam

Granbandet, familjen Grim med kapellmästere stod för fantastisk underhållning. Vi på Gransegel hoppas på en ny tradition.

stockholm 08 718 30 60

malmö 040 15 00 28

oslo +47-67 58 71 50

Måltid Namn Båttyp SRS Segel nr Båtnamn Klubb
Grupp 1        
16.12.10 1 Håkan Forslund Scampi 1,09 SWE 301 Ulrika RYC
16.12.20 2 Jimmy Hellberg Mamba 311 1,12 SWE 222 Miss Conduct JBSS
16.16.50 3 Ola Barthelson NF 1,10 205 Kölbåten VJS
16.16.59 4 Nisse Virving NF 1,10 SWE 138 Borta med Vinden SSK
16.17.00 5 Magnus Forslund Scampi 1.09 501 BojBoj RYC
16.18.50 6 Peter Svanberg Cumulus 1.09 SWE 505 Molnet SiBK
16.20.50 7 Lennart Berglund Rival special 1.14 13 Indras Dotter Göta SS
16.21.30 8 Magnus Lindgren NF 1.10 353 Sarita TBK
16.21.40 9 Lars Thoren NF 1.10 SWE 223 Viktoria WSSW
16.27.18 10 Urban Blomqvist Banner 28 LR 1.14 20 Wild thing RYC
16.27.19 11 Arne Nilsson Albin 78 1.03 111 Majong VIBK
16.31.45 12 Arne Waldau NF 1,10 SWE 26 Brita Solna BS
16.33.00 13 Roland Bergman Mixer Cr 1.16 78   KSSS
16.33.36 14 Charlotte Friman IF 1.02 2132 Nerthus SHB
16.34.31 15 Roger Hälleberg Granada 31 1.11     SBS
16.34.45 16 Sören Holmqvist Ballad 1.08 1416 Rödluvan VBK
16.39.36 17 Henrik Jonasson Maxi 77 1.03 2970 2970 KTH SS
16.41.59 18 John Smith Lotus 1.11 S - 2314 ORM Dalbo
17.16.51 19 Carina Öhlin S 30 Classic 1,15 147 Freja VBS
17.20.08 20 Liza Engqvist H-båt 1.08 SWE 326 H'anna SSB
17.22.45 21 Hans Landberg Albin Nova 1.14 SWE 194 Karamelle  
17.29.13 22 Paul Waserbrot Comfort 32 1.11 SWE 28 Libertesse TBS
17.36.35 23 Emma Blomborn Wasa 270 1.11 16 Spargrisen QSS
17.57.59 24 Carl Rosling Marieholm 26 0.98 89 Lotta SSB
DNS 25 Bengt Fahlgren Lady Helmsman 1.16 64 Sofia Sigtuna BK
DNS 26 Hans Jevrell Murena 30 1.11 swe7944 Efva GBBK
DNS 27 Fredrik Lundberg NF 1.10 358 Tuulikki SSB
DNS 28 Johan Granath Omega 10 metre 1.16 SWE-14 Amalia GSYS
DNS 29 Henrik Spens Scampi 1.06 SWE 896 Reverie III  
PMS/16:43:10 30 Beje Forslund Banner 28 HR 1.16 39 Cheeky RYC
Måltid Namn Båttyp SRStal Segel nr Båtnamn Klubb
Grupp 2        
16.19.35 1 Golv-Olle Pettersson Smaragd 1.19 SWE 155 Olles Låda RYC
16.22.52 2 Per Lindstedt Finngulf 33 1.26 55 La dolce vita KSSS
16.24.15 3 Fredrik Södergren X-99 1.25 S 465 Punkten BLBK
16.25.22 4 Kristian Hertzberg One Ton 1.32 9264 Indulgence RYC
16.27.18 5 Per Tengå X-35 1.33 SWE 142 Vitklucka Mks
16.27.48 6 Peter Skoglund Passad Spec. 1.18 46 Jenny SSK
16.27.59 7 Bengt Pettersson A22 1.17 356 Cirdan KBS
16.28.00 8 Carl Dammborg Arcona 400 1.33 SWE 7 Marinda SARC
16.30.59 9 Inge Carleson Grand Soleil 37 1.31 SWE 103 Ottilia 2 KSSS
16.32.05 10 Ulf Malmström RB 111 1.17 48 Sjövild Evlinge BS
16.34.48 11 Per Delin Passad 1.17 88 88:an SSK
16.36.59 12 Richard Wennman Dehler 36 1.29 171 Karisma Karlsund
16.38.45 13 Johan Tuvstedt X-43 1.38 SWE 82 Esox KSSS
16.40.43 14 Anders Löwenborg Dehler 29 1.17 SWE 231 Selma NSYC
16.40.59 15 Martin Fhölenhag Smaragd 1.18 91 Lila SSK
16.43.36 16 Jonas Henriksson Arcona 355 1.22 104 Ninja  
16.44.25 17 Björklund/Seweling X 332 1.22 SWE 117 X-travaganza TBK
16.45.30 18 Anders Olsson Mamba 35 1.19 3 Tahoe WSSS
16.46.25 19 Mats Andersson Grand Soleil 37 1.29 SWE 146 La Dolce Vita TBK
16.48.16 20 Arvid Wretman Omega 36 1,21 SWE 4 Kritvit SBS
16.55.24 21 Erik Larsen Arcona 400 1,33 SWE 102 Amarone SBK
16.56.27 22 Stefan Petterson Omega 36 1.22 206 Vavite SBS
16.56.59 23 Mikael Romson First 31.7 HR 1.19 SWE 1013 Grymt Grå RYC
16.58.04 24 Christer Forsberg Diva 451 1.30 SWE-459 Divine  
17.00.01 25 Johan Dagerhamn Wasa 360 1.22 SWE-59 Chivas TBK
17.00.59 26 Magnus Enblom Smaragd 1.18 31 Santana RYC
17.07.06 27 Per Stadig Omega 34 1.17 80 Merengue WSSS
17.15.59 28 Magnus Wild-Nordlund Gambler 37 1.27 6190 VårSol LSS
17.20.26 29 Göran Karlsson Wasa 38 1.23 34 Kraka SSS
17.22.58 30 Bengt-Åke Lindh Arcona 400 1.34 SWE 112 Cecilia  
PMS/17:23:59 31 Louis De Geer First 40.7 1.32 648 Sans Doute AM
Måltid Namn Båttyp SRStal Segel nr Båtnamn Klubb
FLERSKROV        
16.18.40 1 Jonas Davidson-Vitell Corsair F-27 1.38 207 Märta SBK
16.34.22 2 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 1.51 SWE 7 Falcon Crest KSSS
16.35.35 3 Gustaf Dillner Corsair F-27 1.32 SWE 384 M Gina TBK
16.38.22 4 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 1.43 4 Hoppetossa BBK
16.41.45 5 Gunnar Hansson DF 26 1.56 SWE 98 TRIPP ÄBK
16.44.50 6 Niklas Bergelv Seaon 96 1.68 SWE 1 Habanero TBK
16.46.20 7 Gustaf Winqvist DF 28 Sport 1.57 4 Gill LSS
16.48.00 8 Berger/Leijon Seaon 96 1,68 SWE 2 Rödluvan  
16.48.59 9 Seweling/Wallmark Corsair 31-1D 1,72 15 JENA VBK
16.50.20 10 Robert Gerling Dragonfly 800 sw 1.51 SWE 184 Sense BBK
16.50.59 11 Björn Hägerman Dragonfly 800 1.56 SWE 148 Hägring TBK
16.52.17 12 Christer Canow DF 26 1.52 139 Guldfisken VBS
16.54.00 13 Johan Grim SeaOn 96 1.72 SWE 3 Hummingbird UKF
16.57.00 14 Fredrik Monfrino Corsair 28RS 1.44   Spigg SSV
16.58.27 15 Joacim Torkelson Corsair Sprint 1.54 SWE 73 Adrenaline LSS
16.59.34 16 Jan-Erik Palmquist Seaon 96 crb 1,75 SWE 4 Aranea LSS
17.02.33 17 Jan Törnqvist DF 920 X 1.57 SWE333M Draken BBK
17.03.28 18 Magnus Johansson Dragonfly 920 1,37 GER 92040 Flyt TBK
17.05.10 19 Rolf Karlsson DF 920 X 1.58 144 Lieb-Elle VBK
17.10.24 20 Gabriel von Euler Gepard XL 1.43 SWE 11 M Acinonyx BBK
17.10.35 21 Anders Andermo DF 800 1.52 SWE147 Ester Williams BBK
17.18.44 22 Johan Hedborg DF 26 SP 1.6 SWE 150 Yokozuna  
17.26.52 23 K-B Wirenstål TRT 1200 1.50   Handicat TBK
17.36.40 24 Noel Barkelius F-28 2.3 SWE 1 Mirage WSSW
DNF 25 Bengt Olof Stenmark DF 800 R 1,53 159 3Dlife TBK
DNF 26 Niklas Sjölin Multi 23 1.82 12 Wicked NSYA
DNS 27 Björn Sagerman BS25 1.97 137   ÅBS
DNS 28 Anders Jangö Corsair 28CC 1.41 245 Inko MBK