Vindstyrka 3 Banlängd 19 Målgångstid 16:30
SRS 1 Skeppare Båttyp Mättal Segelnr Båtnamn Klubb Måltid Seglad tid Beräknad tid
1 Johan Granath Omega 10 metre 1,20 SWE 14 Amalia GSYS 16:38:20 04:47:48 05:45:22
2 Lennart Berglund Rival special 1,17 SWE 13 Indras Dotter Göta SS 16:41:00 04:57:37 05:48:13
3 Peter Forslund Scampi 1,10 SWE 501 Boj Boj RYC 16:45:00 05:19:52 05:51:51
4 Magnus Nordgren Miniton 1,05 6874 Team Räknäs KSSS 16:50:45 05:40:08 05:57:08
5 Ola barhelson NF 1,11 205 Kölbåten FKI 16:54:05 05:26:12 06:02:05
6 Ulf Myrin M-22 1,05   Guldpyret   16:54:40 05:44:03 06:01:15
7 Golv-Olle Pettersson Smaragd 1,20 SWE 155 Olles Låda RYC 16:55:30 05:04:58 06:05:58
8 Håkan Forslund Scampi 1,10 SWE 301 Ulrika RYC 16:57:03 05:31:55 06:05:06
9 Richard Lindqvist Dehler 29 MK1 1,15 SWE16 Josefin NBS 17:01:32 05:23:09 06:11:37
10 Beje Forslund Scampi 1,10 2759 Sorella RYC 17:02:09 05:37:01 06:10:43
11 Alexander Ekberg Express 1,12 633 Viktoria VBS 17:03:52 05:33:17 06:13:17
12 Lars Thorén NF 1,11 SWE 223 Viktoria WSSS 17:04:25 05:36:32 06:13:33
13 Team Earl Grey X-102 mk2 1,19 SWE 143 Earl Grey BBK 17:08:50 05:20:38 06:21:33
14 Philip Karlberg Smaragd 1,20 187,00 Luffa FBK 17:09:30 05:18:58 06:22:46
15 Mikael Romson First 31.7 HR 1,20 SWE 1013 Grymt Grå RYC 17:13:50 05:23:18 06:27:58
16 Jonas Terstad Sveakryssare 1,17 3422 Kaskelotten VBS 17:14:30 05:31:07 06:27:24
17 Urban Masen Blomqvist Banner 28 LR 1,13 20 Wild Thing RYC 17:15:32 05:42:18 06:26:48
18 Lars Andersson Cumulus 1,10 SWE 1 Nollett SSBV 17:16:20 05:51:12 06:26:19
19 Roland Bergman Mixer Cr 1,18 78 Mon Amie KSSS 17:16:25 05:30:37 06:30:08
20 Nils Virving NF 1,11 138 Borta med Vinden SSK 17:16:31 05:48:38 06:26:59
21 Viktor lilja Virus 20 1,12   Anna   17:30:00 05:59:25 06:42:33
22 Charlotte Friman IF 1,02 2132 Nerthus ÖKF 17:30:17 06:29:03 06:36:50
23 Magnus Lindgren NF 1,11 353 Sarita TBK 17:35:15 06:07:22 06:47:47
24 Håkan Brännlund Albin Nova 1,16 154 NovaLeCool BKF 17:36:34 05:55:40 06:52:34
25 Mattias Svensson Banner 28 1,16 SWE 34 Flying Banner TSS 17:37:00 05:56:06 06:53:05
26 Arne Waldau NF 1,11 SWE26 Brita SBS 17:41:03 06:13:10 06:54:13
27 Fredrik Lundberg NF 1,11 358 Tuulikki SSBV 17:53:00 06:25:07 07:07:29
28 Joakim Lindholm NF special 1,13 1 Lilla Blå NYSS DNC    
29 Anders Berglund Scanmar 33 1,14 431 Doris Aurora TBK DNC    
SRS2 Skeppare Båttyp Mättal Sgegelnr Båtnamn Klubb Måltid Seglad tid Beräknad tid
1 Peter Melander Farr 30 1,35 SWE 1 Sissabella SSK 16:25:25 04:03:49 05:29:09
2 Noel Barkelius Farr 30 1,35 SWE 659 S/Y Maskinen WSSW 16:26:00 04:04:24 05:29:56
3 Per Tengå X-35 1,33 Swe 142 Vitklucka MKS 16:26:30 04:08:39 05:30:42
4 Per Lindstedt Finngulf 33 1,24 55 La Dolce Vita KSSS 16:26:37 04:27:04 05:31:10
5 Jimmy Hellberg Admiralty 30 1,31 SWE 6 AIRBENDER JBSS 16:27:20 04:13:20 05:31:52
6 Staffan Larsson Arcona 340 1,29 30 Imbruglia VBK 16:31:55 04:21:53 05:37:50
7 Valter Saaristu S30 Special 1,21 SWE 63 Sus Göta SS 16:36:33 04:43:42 05:43:17
8 Erik Larsen Arcona 400 1,33 102 Amarone   16:45:37 04:27:46 05:56:08
9 Per Svanberg Omega 36 1,25 SWE 25 Maja-Lisa KSSS 16:48:35 04:46:52 05:58:35
10 Johan Freye A 35 1,309 SWE 1 Krut KSSS 16:51:52 04:38:03 06:03:58
11 Inge Carleson Grand Soleil 37 1,28 SWE103 Ottilia 2 NBS 16:52:09 04:44:09 06:03:43
12 Bengt Nilsson Arcona 400 1,33 SWE 82 Cefrica EKSS 16:56:03 04:38:12 06:10:00
13 Klas Beskow One Off 1,26 SWE 9791 Kaxe VBS 17:00:15 04:56:24 06:13:28
14 Per Selin X-362S 1,28 SWE 172 Lisa KSSS 17:01:50 04:53:50 06:16:06
15 Patrik Norrgård Arcona 400 1,33 47 Sinkadus EBK 17:02:09 04:44:18 06:18:07
16 Iohn Ryott First 36,7 1,28 SWE 4820 Öring KSSS 17:04:50 04:56:50 06:19:57
17 Ove Hägg Dufour 34 1,25 584 Emira TYBK 17:06:04 05:04:21 06:20:26
18 Johan Söderström Dynamic 3000 1,22 9 Clud Nine KSSS 17:07:05 05:11:58 06:20:36
19 Joachim Säwenlid Tarac 33 1,26   Hildur   17:09:36 05:05:45 06:25:15
20 Peter Skoglund Passad special 1,21 46 Jenny SSK 17:10:42 05:17:51 06:24:36
21 Göran Hellman Arcona 355 1,21 SWE 104 Ninja WSSS 17:10:54 05:18:03 06:24:50
22 Peter Ask SwedeStar 1,29 SWE 17 Embla WSSS 17:12:50 05:02:48 06:30:37
23 Fredrik Brandt Dufour 40P HR 1,32 SWE 5697 Rave SBK 17:14:10 04:58:13 06:33:39
24 Johan Hanström X-99 1,26   Boobia KBS 17:22:32 05:18:41 06:41:32
25 Ted Bertling X-99 1,26 SWE166 Xess VSS 17:27:17 05:23:26 06:47:32
26 Bengt Engström Dufour 105 GL 1,29 58 Sally LBK 17:30:35 05:20:33 06:53:31
27 Johan Dagerhamn Wasa 360 1,22 SWE 59 Chivas TBK 17:31:16 05:36:09 06:50:06
28 Mikael Lindros Wasa Atlantic 1,36   Hasses Gossar KSSS 17:31:50 05:08:25 06:59:27
29 Göran Karlsson Wasa 38 1,23 34 Kraka SSS 17:34:40 05:37:19 06:54:54
30 Arvid Wretman Omega 36 1,25 SWE 4 Kritvit SBS 17:34:41 05:32:58 06:56:12
31 Ita Grossmann IOR 40 OneTon  1,32 TK175 Orient Express KSSS 17:49:29 05:33:32 07:20:16
32 Peter Witt First 36.7 1,28 SWE 10900 Giselle NYC DNC    
33 Håkan Eklund Dufour 40 HR 1,31 487 Sevenseas KSSS DNC    
34 Kurt Rosander Grand Soleil 43 1,37 11560 Rebecca KSSS DNC    
Flerskrov Vindstyrka 3 SRS Reduktion 10% Banlängd 23
SRS M Skeppare Båttyp Mättal Segelnr Båtnamn Klubb Måltid Seglad tid Beräknad tid
1 Sewelin/Wallmark Corsair 31 1-D 1,72 SWE 15 Jena VBK 16:24:00 04:16:14 07:20:43
2 Jonas Davidsson Vitell Corsair F27 1,56 SWE 207 Märta KSSS 16:30:05 04:49:13 07:31:11
3 Peter Myhrström Seacart 30 2,15 SWE 4 True Look KSSS 16:38:22 03:38:10 07:49:03
4 Gunnar Hansson Dragonfly 1,65 SWE 98 Tripp VJS 16:39:45 04:43:18 07:47:27
5 Stefan Törnblom Gepard  1,54 SWE 3 Lilla Åskan LSS 16:40:55 05:03:49 07:47:53
6 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 1,52 SWE 7 Falcon Crest KSSS 16:44:55 05:11:40 07:53:44
7 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 1,43 4 Hoppetossa BBK 16:45:35 05:31:00 07:53:20
8 Gustav Winqvist Dragonfly 28 Sport 1,58 SWE 4 Gill LSS 16:46:57 05:02:26 07:57:51
9 Nils Gawell Gepard 1,52 2 Lilltrim BBS 16:47:25 05:14:10 07:57:32
10 Johansson/Ljung DF 920 1,54 SWE 40M Flyt TBK 16:48:27 05:11:21 07:59:29
11 Monfrin/Tarre Corsair 28 RS 1,48 SWE 241 Spigg SSV 16:49:25 05:24:11 07:59:47
12 Björn Sagerman BS25 1,82 S137   Åva 16:49:40 04:27:30 08:06:51
13 Christer Rygaard Dragonfly 800 R 1,62 SWE 183 M Gunpowder II TBK 16:50:00 04:58:26 08:03:28
14 Johan Grim Seaon 96 1,74 SWE 3 Hummingbird TBK 16:52:30 04:41:44 08:10:13
15 Jesper Bremme Dragonfly 28 1,58 Swe 38 Dragonfly Sverige   16:54:17 05:09:46 08:09:26
16 Bertil Claesson Corsair Sprint 750  1,52 93 Airbender TBK 16:54:25 05:21:10 08:08:10
17 Anders Andermo Dragonfly 800 1,53 SWE 147 Ester Williams BlBK 16:54:35 05:19:23 08:08:39
18 Jan-Erik Palmquist SeaOn 96 1,79 SWE 4 Aranea LSS 16:54:50 04:36:49 08:15:30
19 Johan Björklund Dragonfly 920 1,56 SWE 64 Inga Grund TBK 16:59:08 05:18:16 08:16:30
20 Mats Frid Corsair 28EC 1,55 262 Vitesse SBK 17:03:16 05:24:16 08:22:37
21 Per Engelhart Gepard 1,55 SWE 4     17:13:15 05:34:15 08:38:05
22 Christer Canow Dragonfly 26 1,56 SWE 139 Guldfisken   17:13:50 05:32:58 08:39:26
23 Gabriel von Euler Gepard XL 1,42 SWE 11 M Acinonyx BBK 17:14:11 06:01:50 08:33:48
24 Jan Törnqvist Dragonfly 920 1,63 SWE 33 Draken BlBK 17:18:59 05:25:54 08:51:13
25 Lasse Essvik Dragonfly 26 1,57 SWE 96 M SolskensNisse RYC 17:24:06 05:41:24 08:56:00
26 K-B Wirenstål Maram 1,20 SWE 9M Maram Ess TBK 17:31:21 07:17:14 08:44:41
27 Kristofer Eklund Pinta 1,51 SWE111 Tarantel 2 SUBK 17:39:14 06:07:57 09:15:36
28 Gunnar Svensson Catri 26 1,47 SWE 10712 Gotcha TBK 18:13:35 06:50:25 10:03:19
29 Rolf Karlsson Dragonfly 920 1,59 144 Lieb-Elle VBK DNC    
30 Gustaf Dillner Corsair F27 1,41 384 Gina TBK DNC    
31 David Andersson Dragonfly 25 1,52 21 Alexandra LSS DNC    
32 Åke Löfgren Tornado 1,82 SWE 204 Kattastroph   DNC    
33 Ulf Svensson Katamaran   300 Cootik TBK DNC    
34 Mats & Anna Bellafrost Corsair 28   264 Serenity SBK DSQ    

Med nittosex båtar anmälda, ingen avgift, trevlig hamn med levande musik, bra väder och en väldans trevlig stämning är det svårt att inte köra detta race nästa år också. Och då vore det märkligt om man inte spräcker 100 båtar gränsen. Vi kommer tillbaka!
Johan Granath http://www.10meter.se/


Bildgalleri Resultat i pdf format
Hämta.
Klicka på bilden för att ladda ner hela broschyren i PDF format. ca 1,5mb
stockholm 08 718 30 60

malmö 040 15 00 28

oslo +47-67 58 71 50