Resultat GranPrix 2012

  Namn Båttyp Segel NR Klubb SRS-tal Båtnamn
1 Håkan Forslund Scampi SWE 301 RYC 1,097 Ulrika
2 Peter Forslund Scampi SWE 501 RYC 1,097 Boj Boj
3 Ulf Myrin Mälar 22 127 HKKK 1,059 Pyret
4 Friman / By IF 2132 ÖKF 1,017 Nerthus
5 Nisse Virving NF 138 SSK 1,104 Borta med vinden
6 Johan Granath Omega 10 metre SWE-14 GSYS 1,189 Amalia
7 Peter Lundquist 5,5 33 BBK 1,128 Carola
8 Per Hansson Scampi spec 8846 GSS 1,109 Scampi Jubilee
9 Beje Forslund Scampi 2759 RYC 1,097 Sorella
10 Peter Skoglund Passad GT SWE 46 SSK 1,219 Jenny
11 Alexander Ekberg Express 633 VBS 1,110 Viktoria
12 CB66 Racer CB66 Racer SWE 126 RYC 1,175 Red
13 Olle Pettersson Smaragd 155 RYC 1,200 Je-Manja
14 Bengt Pettersson Tiger22 (A22) 356 KBS 1,174 Cirdan
15 Lars Andersson Cumulus SWE 1 SSBv 1,100 Nollett
16 Stellan Holmér Baccant S 375   1,069  
17 Niklas Litoft First 31.7 HR 1041 s606k 1,200 The Crumb
18 Johan Söderström Dynamic 3000 SWE09 KSSS 1,224 Cloud Nine
19 Göran Hellman Arcona 355 SWE 104 WSSS 1,212 Ninja
20 Anders Lööw Passad SWE 35 BKF 1,163 Heidrun
21 Emma Blomborn Wasa 270 16 QSS 1,116 Spargrisen
22 Johan Dagerhamn Wasa 360 SWE 59 TBK 1,220 Chivas
23 Marianne Stenstedt First 31.7 272 QSS 1,201 Spica
24 Roland Bergman Mixer Cr 78 KSSS 1,183 Mon Amie
25 Ann-louise Bernekvist Smaragd 180 QSS 1,178  
26 Arne Waldau NF SWE26 SBS 1,104 Brita
27 Stefan Petterson Omega 36 206 SBS 1,218 Vavite
28 Torkel Mallmin Stortumlare S 302 ESS 1,030 Viktoria
29 Magnus Nordgren Miniton SWE 6874 KSSS 1,051 Team Räknäs
30 Jonas Pettersson Mini-ton SWE 10535 VSS 1,091 Skalet
31 Torbjörn Magnusson Express 820 Bma 1,114 Kissie
32 Mattias Nordman Express 433 BBK 1,114 Linnéa-Louise
33 Erik Mannerstål Safir SWE 61 SMK 1,152  
34 Mattias Svensson Banner 28 SWE 34 TuSS 1,167 Flying Banner
35 Magnus Enblom Smaragd 31 RYC 1,187 Santana
36 Elisabeth Hoilm Finngulf 331 FIN 11295 QSS 1,200 Larus
37 Anders Olsson Mamba 35 Swe 3 WSSS 1,200 Tahoe
38 Arne Sjöberg Trapez Turbo inget   1,220  
             
Enskrov Bana A klass 1
             
Namn Båttyp Segel NR Klubb SRS-tal Båtnamn
1 Patrik Forsgren First 36.7 Special SWE 88 KSSS 1,302 Team ArkenZoo (Malin)
2 Per Lindstedt Finngulf 33 SWE 55 KSSS 1,232 La Dolce Vita
3 Staffan Larsson Arcona 340 Swe 30 VBK 1,265 Imbruglia
4 Mats Victorin X-332 Sport SWE-334 VBK  1,258 Boxer
5 Ove Hägg Dufour34 584 TBK 1,242 Emira
6 Jonas Grandér J/109 SWE 5709 LSS 1,291 Matador
7 Per Svanberg Omega 36 SWE 25 KSSS 1,250 Maja-Lisa
8 Carl Dammborg Arcona 400 SWE 7 SARC 1,338 Marinda
9 Klas Beskow One off SWE9791 VBS 1,266 Kaxe
10 Joakim Bergkvist First 34.7 SWE 97941 TBK 1,260 Slaghöken
11 Peter Witt First 36.7 SWE10900 VBK 1,281 Giselle
12 Peter Melander Farr 30 SWE 1 SSK 1,348 Sissabella
13 Per Selin X-362 Sport SWE 172 KSSS 1,274 Lisa
14 Magnus Nilsson Wasa 55 spec. SWE 385 RYC 1,270 Vindile
15 Anders Olsson Luffe 40 30 TBK 1,295 Daphne
16 Per Tengå X-35 SWE 142 MKS 1,335 Vitklucka
17 Jimmy Hellberg B&R 38 SWE 38 JBSS 1,401 Pac-Man
18 Thomas Brodin X 37   SSS 1,290 Superlusen
19 Freye/Grönvall A35 SWE 1 BBK 1,307 Krut
20 Johan Tuvstedt B&R 23 SWE 11 KSSS 1,292 Bäst Före
21 Mikael Bergsten Elan 340 SWE 07   1,239 Happy Strul
22 Patrik Norrgård Arcona 400 SWE 47   1,335 Sinkadus
23 Urban Trange Bavaria 35 match 10835 KSSS 1,263 Vikingprodukter
24 Johan Sävenlid Tarac 33 SWE 5 KSSS 1,257 Hildur
25 Eva Sporrner Mannerberg 38 - one off 9267 QSS 1,350 Pila
26 Henrik Öhman Dehler 33   TBK 1,230 Hermes
27 Fredrik Brandt Dufour 40P HR SWE 5697 SvBK 1,314 Rave
28 Tobias Glans Ljungberg One off 6131 KSSS 1,309 Hurrycane
29 Björn Dahlström Arcona 340   KSSS 1,229 Spirit III
30 Göran Karlsson Wasa 38 34 SSS 1,230 Kraka
31 Göran Axelson Diva 39(9) 247 SSS 1,270 Pajazzo
32 Susanne Öhrn Grand Soleil 37 SWE 103 VIBK 1,286 Ottilia 2 afPetersburg
33 Stefan Berg First 40.7 211 VBK 1,299 Farvel
34 Monica Zetterman 11:metre one design SWE 300 QSS 1,310 Älvan
35 Erik Larsen Arcona 400 102 SBK 1,330 Amarone
36 Håkan Karlsson Aspect 40 SWE 1   1,392 Respect
             
  Flerskrov Bana B SRS Flerskrov      
  Namn Båttyp Segel NR Klubb SRS-tal Båtnamn
1 Fredrik Monfrino Corsair 28RS SWE 241 SSV 1,480 Spigg
2 Jonas & Göran Corsair 31-1D 15 VBK 1,740 Jena
3 Gustaf Winqvist Dragonfly 28 Sport SWE4 LSS 1,580 Gill
4 Carl-Henrik Posse Katamaran SWE 9247 TBK 1,120 Twice as Nice
5 Peter Myhrström Seacart 30 SWE 4 KSSS 2,160 True Look
6 Robert Gerling Dragonfly 800 SWE 184 BBK 1,490 Sense
7 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 7 KSSS 1,540 Falcon Crest
8 Christer Rygaard Dragonfly 800 R SWE 183 TBK 1,620 Gunpowder II
9 Jonas Davidson Vitell Corsair F27 SWE 207 KSSS 1,590 Märta
10 Bertil Claesson Corsair Sprint 750 93 VBK 1,510 Tres Marias
11 Nisse Gawell Gepard SWE 2   1,520  
27 Johan Ramberg Nacra F-20 SWE 67 ÖVK 1,970 Lille Katt !
12 Johan Grim Seaon 96 3 TBK 1,740 Hummingbird
13 Jan-Erik Palmquist Seaon96 crb SWE 4 LSS 1,790 Aranea
14 Magnus Johansson DF920R S40M TBK 1,550 Flyt
15 Jan Törnqvist Dragonfly 920 Extreme SWE 33 M BIBK 1,630 Draken
16 Tomas Eriksson TRT1200 SWE1200M TBK 1,470 Handicat
17 Gustaf Dillner Corsair F-27 SWE 384 M TBK 1,430 Gina
18 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 Swe 4 BBK 1,480 Hoppetossa
19 Kristofer Eklund Pinta  SWE 111M SUB 1,510 Tarantel2
20 Anders Andermo Dragonfly 800 SWE 147 BlBK 1,530 Ester Williams
21 Iain Rügheimer Farrier F 32 AX 69 Royal Thames Yacht Club, UK 1,590 Spider
22 Lasse Essvik Dragonfly 26 SWE96M RYC 1,600 SolskensNisse
23 Gunnar Hansson Dragonfly 26 SWE 98 HKK 1,650 Tripp
24 Ekefalks F16 RIO2016 KSSS 1,680 Viper
25 Stefan Kolmodin Dragonfly 800 R SWE 257 DBS 1,700 Tärna
26 Björn Sagerman BS25 137 Åva Bs 1,790  
 

Med nittosex båtar anmälda, ingen avgift, trevlig hamn med levande musik, bra väder och en väldans trevlig stämning är det svårt att inte köra detta race nästa år också. Och då vore det märkligt om man inte spräcker 100 båtar gränsen. Vi kommer tillbaka!
Johan Granath http://www.10meter.se/


Hämta.
Klicka på bilden för att ladda ner hela broschyren i PDF format. ca 1,5mb
stockholm 08 718 30 60

malmö 040 15 00 28

oslo +47-67 58 71 50